Co warto wiedzieć o kremach do opalania?Wielu z nas wciąż nie wie, że kremy do opalania należy stosować niezależnie od pogody i pory roku. Stosowanie kosmetyków z filtrem jest krokiem, którego nie powinno się pomijać przed wyjściem na zewnątrz, niezależnie od sytuacji. Stosowanie kremu zawierającego SPF chroni skórę przed silnymi i szkodliwymi promieniami UV słońca. Tym samym minimalizuje ryzyko bolesnych oparzeń słonecznych, jednak nie tylko. Może zapobiec rakowi skóry, a także przedwczesnych oznak starzenia.  Warto więc wybrać najlepszy krem przeciwsłoneczny i stosować go za każdym razem, gdy wychodzimy z domu. 

Kremy z filtrem — ważne informacje 

SPF, ktróry zawierają kremy do opalania najchętniej kupowane chroni naszą skórę przed słońcem. Wartość podana na opakowaniu takiego kremu wskazuje poziom ochrony przed ekspozycją na słońce. Filtry przeciwsłoneczne mogą występować w szerokim zakresie SPF. Wszystkie filtry przeciwsłoneczne przed wypuszczeniem do sprzedaży, są testowane. Testy wykonuje się w celu zmierzenia ilości ekspozycji na promieniowanie UV, która potrzebna jest do uzyskania oparzeń słonecznych w czasie korzystania z konkretnego kremu. Opierane jest to na ilości promieniowania UV potrzebnego do powstania oparzeń słonecznych w sytuacji kiedy nie zastosowano ochrony. Dopiero wtedy produkt jest oznaczany odpowiednią wartością SPF.

Jakie kremy z filtrem należy stosować? 

Wyższe wartości SPF, czyli zaczynające się od 50, będą zapewniały lepszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.  Jednak dla zapewnienia maksymalnej ochrony, niezależnie od wartości SPF ważne jest ponowne nakładanie produktu, nawet co ok. dwie godziny. Krem do opalania należy również ponownie nałożyć natychmiast po kąpieli lub po treningu. Dawniej większość kremów do opalania zawierała tylko informacje na etykietach o poziomie ochrony przed promieniami UVB, które powoduj oparzenia słoneczne. Nie chroniły natomiast przed promieniami UV, czyli powodującymi opaleniznę oraz przedwczesne starzenie się. Obecnie, gdy zagrożenia związane z promieniowaniem UVA są już powszechnie znane, producenci informują o szerokim spektrum działania takich produktów.